Hakkımda


Dr. Merve Ayyüce KIZRAK profesyonel kariyerine 2009 yılında başlamıştır ve yapay zekâ alanında 2007 yılından bu yana çalışmaktadır.

Haliç Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden sırasıyla 2009’da Lisans ve 2011’de Yüksek Lisans derecelerinden mezun oldu. Doktora derecesini 2021 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden almıştır. 2020 yılında University of California, Berkeley’den Yapay Zekâ Stratejisi sertifikasına sahiptir. İkinci yüksek lisansını 2023 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Ekonomi, Finansal Teknoloji alanında tamamlamıştır.

2009-2019 yılları arasında Haliç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. 2019 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

2019 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde Yapay Zekâ Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti adına OECD Yapay Zekâ Yönetişim Çalışma Grubu üyesidir.

Araştırma Konuları:

  • Derin Öğrenme Model Mühendisliği
  • Bilgisayarlı Görü
  • Kalabalık Analizi
  • Öngörücü Bakım
  • Müzik ve Ses Analizi
  • Yapay Zekâ Stratejisi Geliştirme ve Uygulama
  • Veri Yönetişimi ve Mahremiyet
  • Açıklanabilir Yapay Zekâ
  • Yapay Zekâ Etiği

Akademik araştırma konularının detaylarına yayınlar sekmesinden ulaşabilirsiniz. 


Udemy ve BTK Akademi gibi çeşitli platformlarda çevrim içi olarak yayınladığım veri ve yapay zekâ ile ilgili derslerime çevrim içi yapay zekâ eğitimleri sekmesinden ulaşabilirsiniz.


Bahçeşehir Üniversitesi, Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü’nde yürüttüğü Computers and Ethics dersi için hazırlamış olduğu ve İngilizce ve Türkçe olarak yayınladığı ders notlarına buradan erişebilirsiniz.


Gönüllü Çalışmaları:

Bilginin ve bilimin anlaşılması, yayılması için blog, video ve uygulama içerikler üretmektedir. Arkadaşları ile uluslararası kaynakları dilimize kazandırmak adına çeviri kaynaklar da  Yapay Zeka Araştırma İnisiyatifi (YZ-AI) altında paylaşmaktadır.

İnsan, toplum ve çevre odaklı ve yapay zeka çalışmalarının disiplinler arası yürütülmesi konusunda çalışmalar yürütmektedir. 

🚀 HÜMA takımı olarak TEKNOFEST 2021 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması’nı 🥇1. olarak tamamladılar. Çalışmalarının detaylarını buradan inceleyebilirsiniz! 

 🚀2019 Teknofest kapsamında Yapay Zeka Yarışmasına HÜMA takımı olarak katılmış ve kendi grubunda birinci toplamda 167 takım arasında 7. finalist olarak yarışmayı tamamlamışlardır. Çalışmalarının detaylarını buradan inceleyebilirsiniz! 


TEDx Bahcesehir University organizasyonunun Kırılma Noktası konsepti ile 6 Nisan 2019’da Zorlu PSM sahnesinde Yapay Zekâ ve Disiplinlerarası Çalışmanın öneminden ve gerekliliğinden bahsetmiştir. Konuşmanın videosu YouTube’ta yayınlanmaktadır!